سازمان‌ها در شرایط رقابتی و تغییرات فزاینده و پرشتاب تکنولوژیک، دیگر فرصتی برای سعی و خطا ندارند و این موضوع نقش مشاوران مدیریت و راه‌کارهایی که آنها در این عرصه با هدف اصلاح و بهبود فرایندهای انجام کار ارائه می‌کنند را بیش از پیش پررنگ کرده است. نقش مشاوره مدیریت را می‌توان به کاتالیزوری تشبیه کرد که فرآیند اصلاحات در سازمان‌ها را تسهیل و تسریع می‌نماید و از بعد مالی و کاهش ریسکی که به واسطه دریافت این خدمات حادث می‌شود، برای سازمان‌ها منافع بی‌شماری حاصل می‌کند. در بسیاری از مواقع سازمان‌ها از خدمات مشاوره مدیریت، جهت حل چالش‌ها و مسائل پیچیده‌ای که خود توان حل آن را ندارند، استفاده می‌کنند. با پررنگ‌تر شدن نقش مشاوران مدیریت در صنایع مختلف، نیاز به پرورش مشاوران توانمند بیش از پیش ملموس شده است. این موضوع همچنین باعث شده است انتظارات مشتریان از مشاوران مدیریت تغییر کند. در ادامه به چند نمونه از چالش‌های صنعت مشاوره با توجه به تحولات شرایط محیطی کسب‌و‌کارها اشاره شده‌است:

 • مشتریان گزینشی‌تر شده‌اند و دانش فنی و تخصصی و توانایی مشاور در اثبات شایستگی را می‌طلبند.
 • معیارهای سنتی مبتنی بر بهره هوشی به هوش‌های هیجانی و ارتباطی به عنوان پیش‌بینی کننده تعالی و موفقیت تغییر کرده‌اند.
 • مرزهای مشاوره مدیریت گسترده و متنوع‌تر شده است و همه چیز از استراتژی گرفته تا برون‌سپاری را در خود جای می‌دهد.
 • نیاز به پاسخ سریع‌تر به نیازهای بازار بیش از پیش پررنگ شده است.
دوره MBA یک‌ساله مشاوره مدیریت

ارائه خدمات مشاوره موفق در دنیای کسب و کار امروز نیازمند شایستگی‌های متنوعی برای فرد مشاور است. دوره‌های متداول آموزش مدیریت تمامی این شایستگی‌ها را پوشش نمی‌دهند و بسیاری از فارغ‌ التحصیلان این دوره‌ها که با عنوان کارشناس فارغ التحصیل می‌شوند، توانمندی لازم به عنوان یک مشاوره مدیریت را دارا نیستند. در بسیاری از مدارس کسب و کار معتبر دنیا، برنامه های تخصصی آموزشی MBA مشاوره مدیریت با تمرکز بر تربیت مشاوران مدیریت ارائه شده و شرکت کنندگان در این دوره ها از گزینه های اصلی کار در بنگاه های بزرگ مشاوره دنیا هستند. با توجه به اینکه تا کنون در کشور به این موضوع پرداخته نشده است، از این رو دانشگاه تهران بعنوان نماد آموزش عالی کشور و مرکز آموزش های کاربردی دانشکده مدیریت به عنوان معتبرترین مرکز برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای و کاربردی مدیریت در کشور اقدام به طراحی و برگزاری اولین دوره MBA مشاوره مدیریت نموده است. این برنامه آموزشی، دوره‌ای کاربردی برای تربیت مشاوران حرفه‌ای مدیریت است که با نگاهی کل‌نگر به تربیت مشاوره مدیریت، ابعاد مختلف شایستگی‌های مورد نیاز برای مشاوران مدیریت را در طراحی آموزشی خود مورد نظر قرار داده است. دوره تخصصی پیشنهادی به دنبال تربیت مشاورانی متعهد و شایسته و همچنین بازآموزی مهارت‌های مشاوره مدیریت است. در طراحی دوره پیش رو با هدف ارتقای شایستگی متقاضیان، با رویکرد یادگیری حین عمل (Action Learning) طراحی شده است و علاوه بر آموزش‌های مبتنی بر دانش، آموزش‌های مهارتی مبتنی بر کارگاه، بازی‌وارسازی آموزش، مطالعات موردی داخلی و خارجی، یادگیری در میدان عمل، بازدید از صنعت، حضور مدیران در بحث های جمعی و … برای اثربخشی بیشتر آموزش‌های ارائه شده در نظر گرفته شده است.

دوره MBA مشاوره مدیریت، مسیر یادگیری با هدایت اساتید صاحب نظر و متخصصین در حوزه مشاوره مدیریت است که در طول این مسیر، شرکت کنندگان شایستگی‌های لازم برای تبدیل شدن به یک مشاور حرفه‌ای مدیریت را با استفاده از روش‌های نوین آموزشی کسب می‌کنند و در پایان پس از دریافت گواهینامه معتبر از دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، آماده سفر حرفه‌ای خود در دنیای مشاوره مدیریت می شوند. به منظور بالابردن اثربخشی دوره، دو مرحله ارزیابی برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است.

دوره در یک نگاه

_
مدت 250 ساعت
پیش نیاز دارا بودن مدرک کارشناسی و 3 سال سابقه کار (منوط به ارائه سوابق بیمه رسمی)
یا
دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد و حداقل یک سال سابقه کار (منوط به ارائه سوابق بیمه رسمی)
و قبولی در آزمون و مصاحبه ورودی
گواهینامه از دانشگاه تهران (نمونه گواهینامه)
نحوه پرداخت شهریه برای کسب اطلاعات در مورد شرایط تقسیط شهریه با ما تماس بگیرید.
مدیر علمی دوره
دکتر محمد ابویی اردکان
دکتر محمد ابویی اردکان ❱ دانشیار دانشگاه تهران ❱ دکتری مدیریت سیستم‌ها از دانشگاه تهران

نحوه ارزیابی: مصاحبه

_

در این مرحله، مصاحبه تخصصی صورت می پذیرد. افرادی که این مصاحبه را با موفقیت پشت سر بگذارند در دوره MBA مشاوره مدیریت پذیرش می شوند و به جمع مدرسه مشاوره می پیوندند.

معرفی ارکان MBA مشاوره مدیریت

_
یادگیری در میدان (Field Learning)

در پایان هر ماژول، جلسات آموزشی در یک سازمان برگزار شده و طی آن جلسات، دانشجویان ضمن بررسی مسائل سازمان و شنیدن مشکلات آن ها، نظرات خود را ارائه می دهند. با توجه به ماهیت یادگیری صورت گرفته در هر ماژول، برنامه یادگیری در میدان ویژه آن ماژول طراحی می‌شود.

مسیر (Tracks)
در ماژول آخر، دو مسیر پیش روی افراد قرار داده می شود. هر فرد با توجه به علاقمندی خود یکی از این مسیرها را انتخاب کرده و ضمن دریافت آموزش لازم، پروژه پایانی خود را در این مسیر انجام می دهد.
مسیر (Tracks)
دورهمی (Gathering)
با هدف آشنای بیشتر شرکت کنندگان با اساتید و سایر شرکت کنندگان و ایجاد فرصت شبکه سازی، سه رویداد ویژه برنامه ریزی شده است که در ابتدای دوره، پایان ماژول دوم و انتهای دوره برگزار می‌شود.
ارزیابی (Evaluation)

در دوره MBA مشاوره مدیریت، ارزیابی در دو سطح مهارتی-نگرشی و نظری به صورت جداگانه صورت می‌پذیرد. ارزیابی مهارتی- نگرشی در طول ترم و در دروس مختلف با نظر اساتید با توجه به عملکرد فرد صورت می‌پذیرد جمعا 700 امتیاز برای این بخش در نظر گرفته می شود. ارزیابی نظری از طریق دو آزمون جامع صورت میپذیرد. آزمون جامع اول، انتهای ماژول دوم و آزمون جامع دوم، انتهای ماژول چهارم برگزار می‌شود که در این بخش 300 امتیاز منظور خواهد شد. شرط قبولی دانشجو در این دوره، کسب مجموع نمره 700 از 1000 امتیاز در نظر گرفته شده با لحاظ حداقل 180 نمره از بخش نظری می‌باشد. در انتهای دوره برای هر یک از دانشجویان، کارنامه مهارتی و نظری (به دو زبان فارسی و انگلیسی) ارائه خواهد شد.

پس از موفقیت در ارزیابی دوره و دفاع از پروژه، به فارغ التحصیلان گواهی نامه پایان دوره به دور زبان فارسی و انگلیسی ارائه خواهد شد. با توجه به اینکه دروس این دوره مطابق با استاندارهای آموزش مشاوره و دوره های معتبر MBA در دنیا طراحی شده است، مدراک ارائه شده قابل ارائه به شرکت‌های معتبر مشاوره داخلی و خارجی می‌باشد.

باشگاه مشاوران مدیریت (Management Consultant Club)

فارغ التحصیلان دوره به عضویت باشگاه مشاوران مدیریت در آمده و از مزایای عضویت در این باشگاه به مدت 2 سال به صورت رایگان استفاده می کنند. در این باشگاه ضمن اتصال به شبکه بزرگ مشاوران مدیریت، به کتابخانه کتاب‌ها، مقالات، ابزارها و … دسترسی پیدا کرده و به رویدادهای این باشگاه دعوت می‌شوند. باشگاه مشاوران مدیریت فرصتی برای یادگیری مادام العمر و شبکه سازی را برای اعضا فراهم می‌کند.

برنامه‌های فشرده متمرکز (SIPS)

علاوه بر دروس اصلی، دانشجویان در هر ماژول امکان انتخاب یکی از دروس SIPS ارائه شده در آن ماژول را دارند. این انتخاب بر مبنای علائق فردی دانشجو و مسیر مورد نظر او برای آینده انتخاب می‌شود. در جلسات فردی مربی‌گری نیز در خصوص این انتخاب‌ها به دانشجو مشورت داده خواهد شد. در طول فرایند آموزشی، تعداد 5 درس

اسپرینت (Sprint)

در دوره MBA مشاوره مدیریت، علاوه بر لکچر، کارگاه و بازی، از روش اسپرینت به عنوان روش آموزشی در دروس خاص استفاده می‌شود. در طول اجرای ماژول های مختلف، سه اسپرینت ویژه برگزار می‌شود. اسپرینت حل مسئله و تصمیم گیری، اسپرینت استراتژی و اسپرینت تفکر طراحی. این اسپرینت‌ها به گونه ای طراحی شده است که فرد را آماده انجام پروژه خواهد کرد.

درس‌های اصلی (Main Courses)

MBA مشاور مدیریت، شامل 250 ساعت درس اصلی در سه محور زیر می باشد. این دروس به صورت لکچر، کلاس مجازی، محتوای آفلاین و کارگاه حضوری ارائه می شوند.

دوره MBA یک‌ساله مشاوره مدیریت

مطالعات موردی (Case Studies)

یکی از روش های آموزشی در این MBA مشاور مدیریت، استفاده از مطالعات موردی است. این شیوه که یکی از موفق ترین متدهای آموزشی در دوره های موفق MBA در دنیا است، 100 سال در مدرسه کسب و کار هاروارد تمرین شده است. شیوه آموزشی استفاده از مطالعات موردی به این صورت است که ابتدا اطلاعاتی 10 الی 20 صفحه‌ای در مورد یک مسئله پیچیده در یک شرکت داخلی و خارجی که نیاز به یک تصمیم دارد در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. این اطلاعات توسط فردی که در این تجربه واقعی مجبور به تصمیم‌گیری بوده است، نوشته شده است و دانشجو باید بتواند خود را جای آن فرد قرار داده و تصمیم بگیرد که برای حل مشکل چه اقداماتی لازم است انجام شود. پس از مطالعه کیس توسط دانشجو، این کیس در گروه مطالعاتی دانشجو مورد بحث قرار میگیرد و دانشجویان با نظرات هم تیمی های خود در این خصوص آشنا می شوند و نظرات خود را مطرح میکنند. در مرحله آخر، مطالعه موردی در کلاس مطرح شده کلیه دانشجویان کلاس به همراه استاد، در خصوص راه حل های ممکن برای مسئله مطرح شده بحث و گفتگو می‌کنند. سابقه حرفه‌ای و تحصیلی متفاوت فراگیران و محل سکونت و زندگی متفاوت آنها نسبت به یکدیگر، باعث می‌شود که در خلال این بحث و گفت‌وگوها، تجارب ارزشمند و مفیدی آموزش داده شود.

Case Studies

گروه مطالعاتی (Study Group)

در ابتدای ترم گروه های مطالعاتی متشکل از دانشجویان تشکیل می شود و در این گروه ها، مطالعات موردی مورد بررسی قرار گرفته و تکالیفی که با روش Social Constructivism طراحی شده اند، اجرا می شوند. همچنین تکالیف گروهی توسط اعضای گروه مطالعاتی صورت می پذیرد. جلسات گروه مطالعاتی آنلاین تشکیل می شود و به هر گروه یک مربی اختصاص می یابد.

بازی‌های مدیریتی (Managerial Games)

✓ طراحی، توسعه، جایگاه
✓ منطقه‌بندی و اجاره‌دهی
✓ بازاریابی
✓ مدیریت امکانات
✓ بازده مالی

جلسات مربی گری (Coaching Sessions)

هدف از برگزاری این جلسات که به صورت فردی برگزار می شود، تعیین مسیر یادگیری فردی است. در طی 5 ماژول آموزشی، سه جلسه مربی گری تشکیل می‌شود:

جلسه اول: ابتدای ماژول شماره یک- در این جلسه پروفایل توانمندی ها فرد تشکیل شده (با استفاده از تست‌های استاندارد) و گپ‌های مهارتی فرد مشخص می‌شود. همچنین مسیر یادگیری و توانمندسازی او ترسیم شده و برنامه مطالعاتی برای فرد تنظیم می‌شود. مسیر یادگیری و توانمندسازی، بر انتخاب دروس SIP در هر ماژول و برنامه تقویت مهارت‎‌های فردی روانشناختی مانند کنترل استرس، اعتماد به نفس و … متمرکز است. برنامه مطالعاتی، نقشه مطالعاتی برای پر کردن گپ های مهارتی و به روزرسانی دانش فردی را برای فرد ترسیم می کند.

جلسه دوم: ابتدای ماژول شماره سه- تمرکز اصلی این جلسه بر تعمق(Reflection) است. گفتگوی صورت گرفته بر تجربه فرد در مسیر یادگیری متمرکز است و در نتیجه گفتگوهای صورت گرفته مسیر یادگیری و برنامه مطالعاتی فرد به روز رسانی می شود.

جلسه سوم: انتهای ماژول شماره پنج- تمرکز اصلی این جلسه تعیین مسیر سفر فرد به عنوان یک مشاور است. در این جلسه فرد با کمک مربی Consulting Journey خود را ترسیم می کند. همچنین مسیر مطالعاتی جدیدی برای فرد ترسیم می‌شود.

تکالیف (Assignments)

با توجه به ماهیت دروس، تکالیف مختلفی برای فرد تعیین می‌شود. این تکالیف به صورت فردی یا گروهی بوده و نمره مهارتی فرد به انجام درست این تکالیف وابسته است.

داستان‌ یک مشاور (Consultant Talk)

یادگیری از تجارب حرفه‌ای ها، یکی از مؤثر ترین روش های یادگیری است. در این جلسات، یک مشاور با تجربه، از تجارب خود گفته و به سوالات دانشجویان پاسخ می دهد.

سرفصل‌های دوره

_
 • استراتژی در سطح بنگاه
 • مبانی تفکر طراحی
 • یادگیری در میدان2
 • رهبری و مدیریت تغییر
 • ارتباطات موثر 2 (مذاکره)
 • Track (اسپرینت تفکر طراحی - ارائه پروژه نهایی)
 • برندسازی شخصی
 • دورهمی: جمع بندی دوره و جشن پایان دوره
 • SIP
 • جلسه کوچینگ فردی 1
 • جلسه کوچینگ فردی 2
 • جلسه کوچینگ فردی 2
 • پروژه
 • سمینار آغاز دوره: آشنایی با صنعت مشاوره مدیریت و مسیر تبدیل شدن به یک مشاور حرفه ای؛ آشنایی با مدل ذهنی مشاوره مدیریت؛ آشنایی با اساتید دوره
 • ارتباطات موثر1 (تیم سازی و کار در شبکه)
 • مبانی تفکر خلاق
 • یادگیری مبتنی بر بازی- اتاق فرار تفکر خلاق
 • اصول مدیریت
 • اسپرینت حل مسئله- پروژه تیمی
 • یادگیری در میدان1
 • مدیریت مالی
 • تدوین پروپوزال پروژه مشاوره
 • مدیریت بازاریابی و برندینگ
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت پروژه‌های مشاوره‌ای
 • چارچوب جامع دانش تحلیل کسب و کار (BABOK)

مخاطبان دوره

_
 • علاقمندان به کار فری‌لنس در حوزه مشاوره مدیریت
 • افراد علاقمند به استفاده از رویکرد حل مسئله در حل مسائل زندگی کاری و شخصی
 • مدیران عامل و مدیران ارشد صنایع مختلف
 • افراد فعال در حوزه مشاوره مدیریت و علاقمند به توسعه فردی
 • مدیران و کارشناسان صنایع مختلف که علاقمند به رشد و یادگیری و یا تغییر مسیر حرفه ای‌ خود هستند
 • دانش آموختگان آماده ورود به بازار کار

مزیت‌های دوره

_

شرکت در دوره MBA مشاوره مدیریت به معنی پیوستن به شبکه بزرگ مشاوران مدیریت است که یادگیری مادام العمر و حمایت شدن در مسیر آینده شغلی را برای شما به ارمغان می‌آورد. در این دوره آموزشی، شما تبدیل به یک Problem Solver می‌شوید و این ویژگی به شما کمک می‌کند مسائل و چالش‌های زندگی کاری و شخصی خود را بهتر مدیریت کنید و فرد اثربخش‌تری در جامعه و خانواده خود باشید.

 • استفاده از روش‌های نوین آموزش مانند گیمیفیکیشن، اسپرینت، یادگیری در میدان، مطالعات موردی و ... و کمک به ایجاد یادگیری عمیق
 • دریافت مشاوره های شخصی برای تکمیل مسیر حرفه ای آینده خود
 • برگزاری به شیوه آنلاین، مجازی و حضوری
 • شبکه سازی و ایجاد هم افزایی بین دانش‌پذیران
 • عضویت در باشگاه مشاوران مدیریت
 • ارائه گواهینامه معتبر و رسمی دانشگاه تهران
 • تدوین و طراحی سرفصل‌ها بصورت حرفه‌ای، کاربردی و مهارت محور و بر مبنای استانداردهای بین المللی
 • بکارگیری اساتید داخلی و خارجی حرفه‌ای در مشاوره مدیریت (دانش و تجربه)
 • ارائه دانش و تجربه به صورت همزمان

اساتید دوره

_
استاد دوره

سید محسن رهنما فرد

دکتر حامد وزیری

سیدحامد وزیری هامانه

روزبه بهرامی

روزبه بهرامی

استاد دوره

مهدی حیدریان

مهندس فرشید شکر خدائی

مهندس فرشید شکر خدائی

علی خالویی

علی خالویی

بهاره گوهرین

بهاره گوهرین

استاد دوره

دکتر احسان آفریده ثانی

مشاوره دوره MBA یک‌ساله مشاوره مدیریت

_
  (لطفا یک یا چند گزینه را انتخاب کنید)

شروعدوره‌هاثبت‌نامتماس با ما