دوره DBA‌ یک‌ساله مشاوره مدیریت

سازمان‌ها در شرایط رقابتی و تغییرات فزاینده و پرشتاب تکنولوژیک، دیگر فرصتی برای سعی و خطا ندارند و این موضوع نقش مشاوران مدیریت و راه‌کارهایی که آنها در این عرصه با هدف اصلاح و بهبود فرایندهای انجام کار ارائه می‌کنند را بیش از پیش پررنگ کرده است. نقش مشاور مدیریت را می‌توان به کاتالیزوری تشبیه کرد که فرآیند اصلاحات در سازمان‌ها را تسهیل و تسریع می‌نماید و از بعد مالی و کاهش ریسکی که به واسطه دریافت این خدمات حادث می‌شود، برای سازمان‌ها منافع بی‌شماری حاصل می‌کند. در بسیاری از مواقع سازمان‌ها از خدمات مشاور مدیریت، جهت حل چالش‌ها و مسائل پیچیده‌ای که خود توان حل آن را ندارند، استفاده می‌کنند. با پررنگ‌تر شدن نقش مشاوران مدیریت در صنایع مختلف، نیاز به پرورش مشاوران توانمند بیش از پیش ملموس شده است. این موضوع همچنین باعث شده است انتظارات مشتریان از مشاوران مدیریت تغییر کند. در ادامه به چند نمونه از چالش‌های صنعت مشاوره با توجه به تحولات شرایط محیطی کسب‌و‌کارها اشاره شده‌است:

 • مشتریان گزینشی‌تر شده‌اند و دانش فنی و تخصصی و توانایی مشاور در اثبات شایستگی را می‌طلبند.
 • معیارهای سنتی مبتنی بر بهره هوشی به هوش‌های هیجانی و ارتباطی به عنوان پیش‌بینی کننده تعالی و موفقیت تغییر کرده‌اند.
 • مرزهای مشاوره مدیریت گسترده و متنوع‌تر شده است و همه چیز از استراتژی گرفته تا برون‌سپاری را در خود جای می‌دهد.
 • نیاز به پاسخ سریع‌تر به نیازهای بازار بیش از پیش پررنگ شده است.
دوره DBA‌ یک‌ساله مشاوره مدیریت

ارائه خدمات مشاوره موفق در دنیای کسب و کار امروز نیازمند شایستگی‌های متنوعی برای فرد مشاور است. دوره‌های متداول آموزش مدیریت تمامی این شایستگی‌ها را پوشش نمی‌دهند و بسیاری از فارغ‌ التحصیلان این دوره‌ها که با عنوان کارشناس فارغ التحصیل می‌شوند، توانمندی لازم به عنوان یک مشاور مدیریت را دارا نیستند.
در بسیاری از مدارس کسب و کار معتبر دنیا، برنامه های تخصصی آموزشی مشاوره مدیریت با تمرکز بر تربیت مشاوران مدیریت ارائه شده و شرکت کنندگان در این دوره ها از گزینه های اصلی کار در بنگاه های بزرگ مشاوره دنیا هستند. دانشگاه تهران بعنوان نماد آموزش عالی کشور و مرکز آموزش های کاربردی دانشکدگان مدیریت به عنوان معتبرترین مرکز برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای و کاربردی مدیریت در کشور اقدام به طراحی و برگزاری دوره تخصصی DBA مشاوره مدیریت نموده است. این برنامه آموزشی، دوره‌ای کاربردی برای تربیت مشاوران حرفه‌ای مدیریت است که با نگاهی کل‌نگر به تربیت مشاور مدیریت، ابعاد مختلف شایستگی‌های مورد نیاز برای مشاوران مدیریت را در طراحی آموزشی خود مورد نظر قرار داده است. دوره تخصصی پیشنهادی به دنبال تربیت مشاورانی متعهد و شایسته و همچنین بازآموزی مهارت‌های مشاوره مدیریت است. در طراحی دوره پیش رو با هدف ارتقای شایستگی متقاضیان، با رویکرد یادگیری حین عمل (Action Learning) طراحی شده است و علاوه بر آموزش‌های مبتنی بر دانش، آموزش‌های مهارتی مبتنی بر کارگاه، بازی‌وارسازی آموزش، مطالعات موردی داخلی و خارجی، یادگیری در میدان عمل، بازدید از صنعت، حضور مدیران در بحث های جمعی و … برای اثربخشی بیشتر آموزش‌های ارائه شده در نظر گرفته شده است.
دوره DBA مشاور مدیریت، مسیر یادگیری با هدایت اساتید صاحب نظر و متخصصین در حوزه مشاوره مدیریت است که در طول این مسیر، شرکت کنندگان شایستگی‌های لازم برای تبدیل شدن به یک مشاور حرفه‌ای مدیریت را با استفاده از روش‌های نوین آموزشی کسب می‌کنند و در پایان پس از دریافت گواهینامه معتبر از دانشگاه تهران، آماده سفر حرفه‌ای خود در دنیای مشاوره مدیریت می شوند.

دوره در یک نگاه

_
مدت 350 ساعت
پیش نیاز دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد یا دارا بودن مدرک لیسانس و MBA در صورت تائید مدیرعلمی دوره
سوابق اجرایی بالای پنج سال
قبولی در مصاحبه ورودی
گواهینامه از دانشگاه تهران (نمونه گواهینامه)
نحوه پرداخت شهریه برای کسب اطلاعات در مورد شرایط تقسیط شهریه با ما تماس بگیرید.
مدیر علمی دوره
دکتر محمد ابویی اردکان
دکتر محمد ابویی اردکان ❱ دانشیار دانشگاه تهران ❱ دکتری مدیریت سیستم‌ها از دانشگاه تهران

سرفصل‌های دوره

_

DBA مشاوره مدیریت شامل 350 ساعت آموزش است که در قالب دروس اصلی و دروس انتخابی (برنامه‌های فشرده متمرکز (SIPS)) ارائه می‌شوند. دانشجویان تمامی دروس اصلی را می گذرانند. در خصوص دروس انتخابی در هر ماژول از میان دروس SIPS ارائه شده یک مورد را انتخاب می کنند. در ماژول آخر دانشجویان، با انجام پروژه پایانی، از پایان نامه خود دفاع می کنند.

ماژول چهارم: رفتار و اخلاق در مشاوره مدیریت

✓ مهارت های ارتباطی مشاور مدیریت
✓ روایت گری در خدمت کسب و کار
✓ اصول و فنون مذاکره پیشرفته
✓ اخلاق حرفه ای در مشاوره مدیریت
✓ مهارت ارائه و بصری سازی داده
✓ مطالعه موردی

ماژول پنجم: پروژه پایانی

✓ مسترکلاس استراتژی: یادگیری و اجرای یک پروژه عملی تدوین استراتژی
✓ دفاع پروژه
✓ جشن پایان دوره

ماژول اول: مهارت های پایه‌ای مشاوره مدیریت

✓ سمینار آغار دوره: مروری بر صنعت مشاوره مدیریت
✓ مهارت حل مسئله فردی به عنوان یک مشاور
✓ کار تیمی و مدیریت تیم
✓ مهارت تفکر 1 (تفکر خلاق، تفکر تحلیلی، تفکر انتقادی)
✓ بازی مدیریتی
✓ داستان های یک مشاور

ماژول دوم: بینش و صلاحیت کسب و کار

✓ مدیریت منابع انسانی پیشرفته
✓ تحلیل صورت های مالی
✓ تحلیل محیط کلان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برای مدیران
✓ مدیریت پروژه های مشاوره مدیریت
✓ مدیریت ریسک
✓ مهارت رهبری برای یک مشاور مدیریت
✓ مشاور مدیریت در نقش کوچ/منتور
✓ BABOK پیشرفته
✓ مدیریت بازاریابی پیشرفته
✓ مدیریت استراتژیک پیشرفته
✓ طراحی سازمان
✓ حاکمیت شرکتی
✓ طراحی و تحلیل مدل کسب‌وکار
✓ SIP1
✓ بازدید میدانی
✓ آزمون جامع 1

ماژول سوم: قابلیت های عملی مشاوره مدیریت

✓ عارضه یابی و تعریف مسئله در مشاوره مدیریت
✓ حل مسئله و تصمیم گیری
✓ پروپوزال نویسی حرفه ای برای مشاوره مدیریت
✓ قوانین کار، تجارت، مالیات و تامین اجتماعی
✓ SIP2
✓ تفکر طراحی در خدمت نوآوری
✓ داستان های یک مشاور2
✓ سینما کسب و کار
✓ آزمون جامع 2

معرفی ارکان DBA مشاوره مدیریت

_
پایان نامه

در ماژول آخر، دانشجویان با شرکت در مسترکلاس استراتژی، ضمن یادگیری این مبحث، پروژه پایانی خود را در قالب تدوین استراتژی برای یک بنگاه به انجام می‌رسانند و از آن دفاع می‌کنند.

یادگیری در میدان (Field Learning)

یادگیری در میدان، جلساتی است که به صورت بازدید از یک سازمان برگزار می‌شود. طی این جلسات، دانشجویان ضمن بررسی مسائل سازمان و شنیدن مشکلات آن ها، نظرات خود را ارائه می دهند.

سینما کسب و کار

در برنامه سینما کسب و کار، یک فیلم مرتبط با حوزه کسب و کار انتخاب شده و با مشارکت دانشجویان و متخصصان حوزه مدیریت تحلیل می‌شود.

دورهمی (Gathering)

با هدف آشنایی بیشتر شرکت کنندگان با اساتید و سایر شرکت کنندگان و ایجاد فرصت شبکه سازی، چند رویداد ویژه برنامه ریزی شده است.

ارزیابی (Evaluation)

در دوره DBA مشاوره مدیریت، ارزیابی در دو سطح مهارتی-نگرشی و نظری به صورت جداگانه صورت می‌پذیرد. ارزیابی مهارتی- نگرشی در طول ترم و در دروس مختلف با نظر اساتید با توجه به عملکرد فرد صورت می‌پذیرد جمعا 600 امتیاز برای این بخش در نظر گرفته می شود. ارزیابی نظری از طریق دو آزمون جامع صورت میپذیرد. آزمون جامع اول، انتهای ماژول دوم و آزمون جامع دوم، انتهای ماژول سوم برگزار می‌شود که در این بخش 400 امتیاز منظور خواهد شد. شرط قبولی دانشجو در این دوره، کسب مجموع نمره 700 از 1000 امتیاز در نظر گرفته شده با لحاظ حداقل 230 نمره از بخش نظری می‌باشد. در انتهای دوره برای هر یک از دانشجویان، کارنامه مهارتی و نظری (به دو زبان فارسی و انگلیسی) ارائه خواهد شد.

پس از موفقیت در ارزیابی دوره و دفاع از پروژه، به فارغ التحصیلان گواهی نامه پایان دوره به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه خواهد شد. با توجه به اینکه دروس این دوره مطابق با استانداردهای آموزش مشاوره و دوره های معتبر DBA در دنیا طراحی شده است، مدارک ارائه شده قابل ارائه به شرکت‌های معتبر مشاوره داخلی و خارجی می‌باشد.
برنامه‌های فشرده متمرکز (SIPS)

علاوه بر دروس اصلی، دانشجویان در دو ماژول امکان انتخاب یکی از دروس SIPS ارائه شده در آن ماژول را دارند. این انتخاب بر مبنای علائق فردی دانشجو و مسیر مورد نظر او برای آینده انتخاب می‌شود. درس‌های مورد نظر به عنوان دروس SIPS در دوره DBA مشاوره مدیریت به شرح زیر است. لازم به ذکر است که با توجه به ترکیب شرکت کنندگان در هر دوره و مسیر یادگیری طی شده، این لیست تغییر خواهد کرد.

✓ آشنایی با روش‌های تامین مالی
✓ نگرش تحلیلی بر اقتصاد ایران
✓ قراردادهای بین الملل و مکاتبات
✓ رویکرد اکوسیستم
✓ هوش مصنوعی مولد برای رهبران کسب و کار
✓ مدیریت بحران
✓ تعادل کار و زندگی
✓ آینده‌پژوهی و سناریوپردازی
✓ مدیریت تغییر و تحول سازمانی
✓ تحول دیجیتال

درس‌های اصلی (Main Courses)

DBA مشاوره مدیریت، شامل 350 ساعت درس است که در 5 ماژول ارائه می شود:

✓ ماژول اول: مهارت های پایه‌ای مشاوره مدیریت
✓ ماژول دوم: بینش و استعداد کسب و کار
✓ ماژول سوم: قابلیت های عملی مشاوره مدیریت
✓ ماژول چهارم: رفتار و اخلاق در مشاوره مدیریت
✓ ماژول پنجم: پروژه پایانی

مطالعات موردی (Case Studies)

یکی از روش های آموزشی در این DBA مشاور مدیریت، استفاده از مطالعات موردی است. این شیوه که یکی از موفق ترین متدهای آموزشی در دوره های موفق DBA در دنیا است، 100 سال در مدرسه کسب و کار هاروارد تمرین شده است. شیوه آموزشی استفاده از مطالعات موردی به این صورت است که ابتدا اطلاعاتی 10 الی 20 صفحه‌ای در مورد یک مسئله پیچیده در یک شرکت داخلی و خارجی که نیاز به یک تصمیم دارد در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. این اطلاعات توسط فردی که در این تجربه واقعی مجبور به تصمیم‌گیری بوده است، نوشته شده است و دانشجو باید بتواند خود را جای آن فرد قرار داده و تصمیم بگیرد که برای حل مشکل چه اقداماتی لازم است انجام شود. پس از مطالعه کیس توسط دانشجو، این کیس در گروه مطالعاتی دانشجو مورد بحث قرار میگیرد و دانشجویان با نظرات هم تیمی های خود در این خصوص آشنا می شوند و نظرات خود را مطرح میکنند. در مرحله آخر، مطالعه موردی در کلاس مطرح شده کلیه دانشجویان کلاس به همراه استاد، در خصوص راه حل های ممکن برای مسئله مطرح شده بحث و گفتگو می‌کنند. سابقه حرفه‌ای و تحصیلی متفاوت فراگیران و محل سکونت و زندگی متفاوت آنها نسبت به یکدیگر، باعث می‌شود که در خلال این بحث و گفت‌وگوها، تجارب ارزشمند و مفیدی آموزش داده شود.

مطالعه موردی

بازی‌های مدیریتی (Managerial Games)

بازی‌های جدی و استفاده از رویکرد بازی‌وارسازی، یکی از محبوب‌ترین و اثربخش‌ترین ابزارهای آموزشی در دنیاست. در طی ماژول های مختلف دوره DBA مشاوره مدیریت، از بازی‌های تخصصی که به صورت ویژه برای تقویت مهارت‌ها طراحی شده است استفاده می‌شود. علاوه بر این، با توجه به ماهیت بازی‌های طراحی شده، کار تیمی و رقابت سالم بین گروه ها تقویت می‌شود.

جلسات مربی گری (Coaching Sessions)

هدف از برگزاری این جلسات که به صورت فردی برگزار می شود، تعیین مسیر یادگیری فردی است. در طی 5 ماژول آموزشی، سه جلسه مربی گری تشکیل می‌شود:

جلسه اول: ابتدای ماژول شماره یک- در این جلسه پروفایل توانمندی‌ها فرد تشکیل شده (با استفاده از تست‌های استاندارد) و گپ‌های مهارتی فرد مشخص می‌شود. همچنین مسیر یادگیری و توانمندسازی او ترسیم شده و برنامه مطالعاتی برای فرد تنظیم می‌شود. مسیر یادگیری و توانمندسازی، بر انتخاب دروس SIP در هر ماژول و برنامه تقویت مهارت‎‌های فردی روانشناختی مانند کنترل استرس، اعتماد به نفس و … متمرکز است. برنامه مطالعاتی، نقشه مطالعاتی برای پر کردن گپ های مهارتی و به روزرسانی دانش فردی را برای فرد ترسیم می کند.

جلسه دوم: ابتدای ماژول شماره سه- تمرکز اصلی این جلسه بر تعمق (Reflection) است. گفتگوی صورت گرفته بر تجربه فرد در مسیر یادگیری متمرکز است و در نتیجه گفتگوهای صورت گرفته مسیر یادگیری و برنامه مطالعاتی فرد به روز رسانی می شود.

جلسه سوم: انتهای ماژول شماره پنج- تمرکز اصلی این جلسه تعیین مسیر سفر فرد به عنوان یک مشاور است. در این جلسه فرد با کمک مربی Consulting Journey خود را ترسیم می کند. همچنین مسیر مطالعاتی جدیدی برای فرد ترسیم می‌شود.

تکالیف (Assignments)

با توجه به ماهیت دروس، تکالیف مختلفی برای فرد تعیین می‌شود. این تکالیف به صورت فردی یا گروهی بوده و نمره مهارتی فرد به انجام درست این تکالیف وابسته است.

داستان‌ یک مشاور (Consultant Talk)

یادگیری از تجارب حرفه‌ای ها، یکی از مؤثر ترین روش های یادگیری است. در این جلسات، یک مشاور با تجربه، از تجارب خود گفته و به سوالات دانشجویان پاسخ می دهد.

مخاطبان دوره

_
 • علاقمندان به کار فری‌لنس در حوزه مشاوره مدیریت
 • مدیران عامل و مدیران ارشد صنایع مختلف
 • افراد فعال در حوزه مشاوره مدیریت و علاقمند به توسعه فردی
 • مدیران و کارشناسان صنایع مختلف که علاقمند به رشد و یادگیری و یا تغییر مسیر حرفه ای‌ خود هستند

مزیت‌های دوره

_

شرکت در دوره DBA مشاوره مدیریت به معنی پیوستن به شبکه بزرگ مشاوران مدیریت است که یادگیری مادام العمر و حمایت شدن در مسیر آینده شغلی را برای شما به ارمغان می‌آورد. در این دوره آموزشی، شما تبدیل به یک Problem Solver می‌شوید و این ویژگی به شما کمک می‌کند مسائل و چالش‌های زندگی کاری و شخصی خود را بهتر مدیریت کنید و فرد اثربخش‌تری در جامعه و خانواده خود باشید.

 • دریافت مشاوره‌های شخصی برای تکمیل مسیر حرفه ای آینده خود
 • برگزاری به شیوه آنلاین، مجازی و حضوری
 • شبکه سازی و ایجاد هم افزایی بین دانش‌پذیران
 • عضویت در باشگاه مشاوران مدیریت
 • ارائه گواهینامه معتبر و رسمی دانشگاه تهران
 • تدوین و طراحی سرفصل‌ها بصورت حرفه‌ای، کاربردی و مهارت محور و بر مبنای استانداردهای بین المللی
 • بکارگیری اساتید داخلی و خارجی حرفه‌ای در مشاوره مدیریت (دانش و تجربه)
 • ارائه دانش و تجربه به صورت همزمان
 • استفاده از روش‌های نوین آموزش مانند گیمیفیکیشن، اسپرینت، یادگیری در میدان، مطالعات موردی و ... و کمک به ایجاد یادگیری عمیق

اساتید دوره

_
استاد دوره

هومن تصدیقی

مشاوره دوره DBA یک‌ساله مشاوره مدیریت

_
  (لطفا یک یا چند گزینه را انتخاب کنید)

شروعدوره‌هاثبت‌نامتماس با ما